Aruz Teori ve Uygulama

Ürün Kodu : 978-605-9100-33-5
Yayınevi : Kesit Yayınları
%20
25,00 TL32,00 TL
Her şeyden önce şiirde belli bir ahenk sisteminin adı olan aruz, eski şairlerimizin gönül deryasından bizleri de hissedar eyleyen şiirlerinin muntazam bir şekilde söylenmesini sağlayan ve mısralardaki seslerin uzunluk-kısalık esasına dayanan bir ölçüdür. Arap şiirinde doğan bu ölçü, İslâm medeniyeti çerçevesinde gelişen Türk edebiyatının uzun süre gündeminde kalmıştır. Günümüzde de -eskisi kadar olmasa da- kullanılan bu ölçü, klasik Türk edebiyatı araştırmacılarının Arap harfli manzum bir metni doğru okuyabilmeleri için önemli bir araç olarak dikkati çekmektedir. İkinci baskısını yapmış olmanın mutluluğunu yaşadığımız Aruz: Teori ve Uygulama adlı çalışmamızda ilk baskıdaki bazı küçük hatalar düzeltildikten sonra aruzun Arap, Fars ve Türk edebiyatlarındaki seyrine değinilip teorik kısmına dair bazı bilgiler aktarıldı. Veznin doğru tespit edilebilmesi için gerekli bilgiler verilip kalıplarla ilgili uygulamalara geçildi. Her bahrin çok kullanılan kalıplarından, az kullanılanlarına doğru bir seyir takip edilip Türk edebiyatında çok az kullanılan bazı kalıpların örneklerine yer verilmedi. Okurun kendisini sınaması için her uygulamadan sonra, aynı vezinle yazılmış olan bir şiir alıştırma olarak çalışmaya dahil edildi. Kalıpların tümünü kapsayan ve araştırmacılara kolaylık sağlayacağını düşündüğümüz aruz kalıpları cetveli de çalışmanın sonunda yer aldı. Kitabın sonuna ise, aruz bilgisinin pekiştirilmesi amacıyla karma alıştırmalar konuldu. Şiir dostları ve araştırmacıları için bir başvuru kaynağı olan bu kitap, öğrencilerin klasik Türk şiiri metinlerini doğru okuyup çözümlemede yararlanacağı bir ders materyali mahiyetindedir.
ISBN: 978-605-9100-33-5
Barkod: 978-605-9100-33-5
Dil: Türkçe
Yazar: Beyhan Kesik;Özer Şenödeyici
Kategori: Edebiyat ve Türkoloji

Bu ürün hakkında hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

Ürün İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde Müşteri Hizmetlerine başvuruda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile göndermelisiniz.

İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için İade ve Değişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.