Sorularla Klasik Türk Edebiyatı

Ürün Kodu : 9786059408264
Yayınevi : Kesit Yayınları
%20
26,00 TL33,00 TL
Klasik Türk edebiyatını daha iyi anlamak için, onunla ilgili en merak edilen hususları birer soru olarak işin mütehassıslarına yönelterek bir kitap oluşturma düşüncesi, eserde imzası bulunan değerli hocalarımızı bir araya getirdi. Böylece, eldeki birikimin klasik edebiyat araştırmacılarına, meraklılarına ve öğrencilere güncellenmiş bilgiler şeklinde aktarılması hedeflendi. Eserde sorulara verilen cevaplar sahanın muteber kaynaklarına dayandığı gibi, ilgili akademisyenin kimi görüş ve yorumlarını da ihtiva etmektedir. Bu anlamda her sorunun hangi araştırmacı tarafından cevaplandığı, başlığın yanındaki parantezin içinde kısaltma şeklinde verilmiştir. Farklı üslûpları, ekolleri ve düşünce tarzlarını temsil eden değerli yazarlarımız; birikimlerini ve görüşlerini yansıttıkları satırlarda birer üniversite hocası olarak klâsik Türk edebiyatına ilgi duyan halef lerine yol göstermişler, onlara kısa fakat dolgun cevaplarla faydalı olmaya çalışmışlardır. Çalışma bünyesinde cevapları verilen sorulardan bazıları şunlardır: Bir terim olarak klasik Türk edebiyatı ifadesini tanımlayabilir misiniz? Klasik Türk edebiyatının kaynakları nelerdir? Bu edebiyat söz Konusu Edildiğinde Gazelin Özel Bir Yere Sahip Olduğu Görülüyor? Bu Nazım Biçimini Açıklar mısınız? Gazel; Aşk, Şarap, Kadın Şiiri midir? Klasik Türk şiirinin vezni olan aruz ölçüsü hakkında bilgi verir misiniz? Divan Tam Olarak Nedir, Nasıl Vücuda Getirilir, Nasıl Düzenlenir? (NÖ) Klasik Türk şiirinde mazmun adlı bir kavramdan bahsediliyor. Bu ne demektir? (BK) Klasik Türk Şiiri'nde geçen bütün şarap sözcükleri ile mecaz mı yapılmıştır? Mecaz ve alegori bağlamında içinde şarap geçen beyitleri yorumlar mısınız? Klasik şiir geleneğinde sevgili tipinin genel özellikleri nelerdir? Onun davranış biçimi ve güzellik unsurları hakkında bilgi verir misiniz? Klasik şiirdeki sevgili tipinin cinsiyeti nedir? Bu konu neden tartışılır? Şehrengizlerde övülen güzeller neden erkektir? Klasik Türk edebiyatında kadın şairler var mıdır? Sebk-i Hindi nedir? Özellikleri hakkında bilgi veriniz? Mecmualar ve cönklerin edebiyat tarihi açısından önemi nedir? Günümüz tabiriyle patronaj, eski ifadeyle hamilik ne demektir? Şairlerin para karşılığı şiir yazdıkları doğru mudur? Klasik şiir geleneğinde üslup yüzyıllara göre değişmiş midir? Yoksa şairler hep aynı çizgide mi şiir yazmışlardır? Ana dili Türkçe olduğu halde eserlerini Farsça yazan edipler kimlerdir? Bunların Türk edebiyatı tarihinde bir yeri var mıdır?
ISBN: 9786059408264
Barkod: 9786059408264
Dil: Türkçe
Kategori: Edebiyat ve Türkoloji

Bu ürün hakkında hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

Ürün İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde Müşteri Hizmetlerine başvuruda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile göndermelisiniz.

İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için İade ve Değişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.