Taşlıcalı Yahya Bey; Gencîne-i Râz

Ürün Kodu : 9786054646913
Yayınevi : Kesit Yayınları
Yazar : Bekir Çınar
%20
24,00 TL30,00 TL
Yahya Bey, XVI. Yüzyılın önemli divan şairlerindendir. Fakat o, asıl şöhretini mesnevileriyle kazanmıştır. Gencîne-i Râz, şairin hamsesini oluşturan önemli mesnevilerden olup, dinî ve sosyal hikâyelerden teşekkül etmiştir. Yahya Bey, bu eseri Hz. Peygamber'i rüyasında görmesi üzerine yazmıştır. Eser, Câmî'nin Sübhatü'l-Ebrâr'ına naziredir. Gencîne-i Râz, 40 makaleden oluşmakta ve her makaleden sonra hikâyet başlıklı bir manzume gelmektedir. Eser, tamamen öğretici mahiyette olup yer yer hayli sade ve halk diline yakın bir lisanla yazılmıştır. Makaleler aşk, namaz, gizli zikir, şeytan, tevazu, ilim, tembellik, kanaat, sabır, edep, haya, gönül kırmak, rüşvet almak ve her makale ile ilgili bir hikâye anlatılmıştır. Evliyâ Çelebi, Seyahatnâme'sinde babasının kendine verdiği önemli bazı kitaplar arasında Gencîne-i Râz'ın da bulunduğunu belirtmektedir. Bu çalışma, dönemin tarihî, sosyal ve dinî hayatı hakkında zengin malzeme sunmakta ve konuya ilgi duyan herkesin zevkle okuyabileceği güzelliktedir.
ISBN: 9786054646913
Barkod: 9786054646913
Dil: Türkçe
Yazar: Bekir Çınar
Kategori: Edebiyat ve Türkoloji

Bu ürün hakkında hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

Ürün İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde Müşteri Hizmetlerine başvuruda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile göndermelisiniz.

İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için İade ve Değişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Ürünler