Türk Dünyası Edebiyatları Şiir Çözümlemeleri

Ürün Kodu : 9786059408349
Yayınevi : Kesit Yayınları
%20
23,00 TL29,00 TL
Şiir nedir? Cevabı en zor sorulardan biridir. Pek çok tanımı yapılır, yapılabilir. Belki de en kısa ve şair Gürkan Doğan'ın tanımıyla şiir imbikten süzülmüş felsefedir. Rahmetli Mehmet Kaplan da şiirin de dâhil olduğu sanat eserini tanımlarken ... o bir 'yapıt'tır... öyleyse kendi içlerinde bir yapı olarak incelenmelidir diyor. Hilmi Yavuz ise Edip Cansever'in Kaybola adlı şiirinde geçen yapılan bir şeydir şiir dizesinden hareketle Batı dillerinde şiir karşılığı olarak kullanılan poiemanın yapılan şey anlamında Grekçeden geldiğini söyleyerek onu destekliyor. Diğer taraftan şiirin de diğer sanat dalları gibi bir amacının olup olmadığı tartışılıyor. Sanat, sanat için midir yoksa sanat, toplum için midir? Mehmet Kaplan önsözü bitirirken Nazım dâhil Marksist şairler için sanat bir gaye değil, vasıtadır diyor. ... Edebiyatın misyonlarından birisi de genetik hafızayı korumaktır diyen Elçin de şiir hakkında ... şiire değer biçmek için yalnız dil bilmek (hem de mükemmel bilmek!) yeterli değildir. Yalnız kelimeleri anlamakla şiire değer biçmek mümkün değildir. Şiiri duymak, onun mısralarıyla beraber yaşamak gerekir. Bunun için o dille iç içe olmak gerekir. Şiirle insan arasında genetik bir bağın olması gerekir diyor. Türk dünyası edebiyatından özenle seçtiğimiz şiirlerde gerek şiirin kendisiyle gerekse kelimelerin ardına gizlenmiş manaları ile genetik bir bağ kurmaya çalıştık. Ortaya elinizdeki kitap çıktı. Elbette okuma çeşitleri mevcut, farklı bakış açıları ve değişik algı biçimleri bulunabilir. Bunların hepsi de buraya aldığımız şiirlere farklı yaklaşımları getirebilir. Biz ise sadece gördüklerimizi, bağ kurabildiklerimizi yazdık. Okuyucuyu şiirlerden fazla uzaklaştırmadan çözümlemeler yaptık. Abdurrahim Ötkür İz romanının mukaddemesinde Ayak izi, birilerinin geçtiğini gösterir diyor. Biz de hiç olmazsa ayak izimiz kalır diyerek bu kitabı hazırladık. Elçin'in dediği gibi şiiri duymayı, onun mısralarıyla beraber yaşamayı denedik.
ISBN: 9786059408349
Barkod: 9786059408349
Dil: Türkçe
Yazar: Orhan Söylemez;Samet Azap
Kategori: Edebiyat ve Türkoloji

Bu ürün hakkında hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

Ürün İade işlemlerinizi aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

Ürünün adresinize teslim tarihinden itibaren 14 gün içinde Müşteri Hizmetlerine başvuruda bulunarak iade sürecinizi başlatabilirsiniz.

Ürünü iade etmek için, orijinal kutusuyla ve faturasıyla birlikte anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile göndermelisiniz.

İadenizin kabul edilmesi için, ürünün hasar görmemiş ve kullanılmamış olması gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için İade ve Değişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.